Lokalne modele AI vs API w chmurze: kiedy się opłaca przejść na
Porównanie kosztów: lokalne LLM czy API w chmurze? Analiza progu rentowności, wymagania sprzętowe i rzeczywiste rachunki firm w 2026 roku.
Ile naprawdę kosztuje API w chmurze?
Firmy zaczynają liczyć wydatki na LLM dopiero po pierwszym rachunku. Uber Technologies wydał roczny budżet na narzędzia AI do programowania w ciągu czterech miesięcy 2026 roku, korzystając z Claude Code [1]. To nie jest wyjątek — to sygnał, że model pay-as-you-go działa do pewnego punktu, a potem przestaje.
Koszt nie sprowadza się do ceny za milion tokenów. Trzeba doliczyć:
- Tokeny wejściowe i wyjściowe: tokeny wyjściowe są droższe, czasem 3–4 razy. Jeśli agent generuje długie odpowiedzi, koszt rośnie szybciej niż wskazuje prosta arytmetyka [2].
- Kontekst i cache: długi kontekst zużywa więcej tokenów; prompt caching może zmniejszyć koszt nawet o 90%, ale wymaga konfiguracji [3].
- Agenci i pętle: agent wykonuje wiele kroków — planowanie, wywołania narzędzi, odczyt wyników, ponowne rozumowanie. Systemy wieloagentowe zużywają około 15 razy więcej tokenów niż zwykły czat [2].
- Błędy i retry: każde nieudane wywołanie to dodatkowy koszt; brak fallbacku oznacza, że awaria providera to awaria całej aplikacji.
Kiedy przejść na lokalne LLM?
Lokalne modele eliminują opłatę za każde zapytanie, ale wymagają inwestycji początkowej. Próg rentowności wynosi około 500 mln tokenów miesięcznie — poniżej tego API jest tańsze, powyżej opłaca się własna infrastruktura [4].
Praktyczne widełki:
| Scenariusz | Rekomendacja | Przyczyna |
|---|---|---|
| Poniżej 100 mln tokenów/mies. | API w chmurze | Koszt sprzętu nie zwraca się |
| 100–500 mln tokenów/mies. | Hybrydowe (API + lokalne) | Proste zadania lokalnie, złożone w chmurze |
| Powyżej 500 mln tokenów/mies. | Lokalne LLM | Inwestycja w sprzęt zwraca się w 6–12 miesięcy |
| Dane wrażliwe lub RODO | Lokalne LLM | Niezależnie od wolumenu |
Wymagania sprzętowe i rzeczywiste koszty
Laptop lub stacja robocza (do 14B parametrów)
Wymagania minimalne:
- RAM: 16 GB (dla modeli 7B–8B), 24 GB (dla 12B–14B)
- GPU: opcjonalne, ale przyspieszające (NVIDIA RTX 4060 lub lepsze, Apple Silicon M1+)
- SSD: szybki dysk o pojemności co najmniej 500 GB
Koszt: 3–8 tys. PLN za używany sprzęt, 8–15 tys. PLN za nowy.
Wydajność: odpowiedzi w 2–10 sekund dla modeli 7B–14B, w zależności od długości kontekstu i sprzętu.
Serwer GPU (dla 30B–70B parametrów)
Wymagania:
- GPU: NVIDIA H100 (około 40 tys. USD), H200 (około 35 tys. USD) lub A100 (około 10–15 tys. USD używana)
- RAM: 80–256 GB
- Zasilanie: 1–2 kW
Koszt roczny:
- Sprzęt: 10–40 tys. USD (amortyzacja 3–5 lat)
- Energia: 2–5 tys. USD rocznie
- Chłodzenie i hosting: 1–3 tys. USD rocznie
- Razem: około 5–15 tys. USD rocznie dla modelu 70B [5]
Wydajność: odpowiedzi w 1–3 sekundy dla modeli 70B, przy równoległych zapytaniach.
Modele warte uwagi w 2026 roku
Dla polskiego użytkownika
Bielik-11B-v3.0-Instruct: polski model 11 mld parametrów, trenowany na 32 językach europejskich z optymalizacją pod polski. Licencja Apache 2.0. Dostępny w Ollama [6].
PLLuM-12B-chat-2512: polski model specjalizujący się w dialogu i zadaniach administracyjnych. Wydany w grudniu 2025 roku, Apache 2.0 [7].
Uniwersalne
| Model | Parametry | Najlepsze zastosowanie | Koszt lokalnie | Koszt API (1M tokenów) |
|---|---|---|---|---|
| Qwen3.5 | 9B–32B | wielojęzyczność, kod, agenci | sprzęt 16–32 GB | $0,15–0,40 (input) |
| Gemma 4 | 9B–27B | ogólne zadania, multimodalność | sprzęt 16–24 GB | $0,14 (input) |
| DeepSeek-R1 | 8B–70B | matematyka, rozumowanie | sprzęt 16–48 GB | $0,30–1,32 (input) |
| Llama 4 | 8B–405B | tekst i obraz | sprzęt 16–256 GB | zależy od providera |
| Mistral Large | 123B | europejskie wdrożenia | sprzęt 64–128 GB | $0,50–0,68 (input) |
Narzędzia do uruchamiania lokalnych modeli
Ollama
Ollama to runtime modeli z lokalnym serwerem HTTP i API zgodnym z OpenAI. Obsługuje macOS, Windows, Linux i kontenery Docker. Dostęp do modeli jest bezpłatny; płacisz za sprzęt i energię [8].
Najnowsza wersja: v0.40.4 (wydana 12 października 2026 r.). Obsługuje modele decyzyjne, MLX na Apple Silicon, structured outputs i tool calling [9].
Ceny cloud Ollama (dla porównania, jeśli chcesz testować bez sprzętu):
- DeepSeek V4.1 Flash: $0,30 za 1M tokenów input, $1,20 za output
- Gemma 4: $0,14 za input, $0,40 za output
- GPT-OSS 20B: $0,07 za input, $0,30 za output [10]
LM Studio
LM Studio to aplikacja desktopowa z graficznym interfejsem do pobierania, konfiguracji i uruchamiania modeli. Obsługuje GGUF, MLX na Apple Silicon, RAG, structured outputs i MCP (Model Context Protocol) [11].
Wersja: v0.4.26 (stan na 15 października 2026 r.).
Plany:
- Free: lokalne modele, bez limitu zapytań
- Bionic+: $20 USD/mies. (około 87 PLN), cloudowe modele open-weight
- Pro: $100 USD/mies. (około 437 PLN), wszystko z Bionic+ + wyższe limity [12]
Rzeczywisty rachunek: przykład firmy
Firma o 50 pracownikach, która wdrożyła agenta do obsługi HR:
Scenariusz 1: API w chmurze (Claude 3 Haiku)
- 10 mln zapytań/mies. (średnio 200 tys. na pracownika)
- Input: 5 mld tokenów × $0,80 za 1M = $4 000
- Output: 2 mld tokenów × $2,40 za 1M = $4 800
- Rachunek: około 8 800 USD/mies. (38 tys. PLN)
Scenariusz 2: Lokalne LLM (Qwen3.5-14B)
- Serwer z GPU: 15 tys. USD (amortyzacja 5 lat = 3 tys. USD/rok)
- Energia: 3 tys. USD/rok
- Administracja: 2 tys. USD/rok
- Koszt: około 667 USD/mies. (2,9 tys. PLN)
Oszczędność: 8 133 USD/mies. (35,5 tys. PLN), czyli 97,5 tys. USD rocznie [4].
Kiedy API jest lepszym wyborem
Lokalne modele nie są uniwersalnym rozwiązaniem. API w chmurze ma sens, gdy:
- Wolumen tokenów jest poniżej 100 mln/mies. — koszt sprzętu nie zwraca się.
- Zespół nie ma kompetencji do zarządzania infrastrukturą GPU.
- Potrzebujesz najnowszych modeli (GPT-4o, Claude 3.5 Sonnet) — lokalne wersje pojawiają się z opóźnieniem.
- Aplikacja ma zmienną obciążenie — skalowanie chmury jest elastyczne, serwer GPU ma stałe koszty.
- Dane nie są wrażliwe — API w chmurze jest akceptowalne.
Najczęstsze pytania
Czy lokalne LLM są równie inteligentne co API?
Zależy od modelu. Qwen3.5-32B i DeepSeek-R1-70B osiągają wyniki porównywalne z GPT-4o na wielu benchmarkach. Różnica pojawia się w zadaniach specjalistycznych (np. kodowanie, matematyka), gdzie większe modele mają przewagę. Lokalnie można uruchomić model 70B, ale wymaga to serwera za 10–40 tys. USD [6].
Ile czasu zajmuje wdrożenie lokalnego LLM?
Instalacja Ollamy lub LM Studio zajmuje 15 minut. Pobranie modelu 7B–14B: 5–30 minut (zależy od internetu). Integracja z aplikacją: 1–2 dni dla zespołu z doświadczeniem. Całkowity czas do produkcji: 1–2 tygodnie [13].
Czy lokalne LLM są bezpieczne pod względem RODO?
Tak, jeśli serwer jest w Polsce lub UE i nie wysyła danych do zewnętrznych usług. Lokalne przetwarzanie oznacza, że dane osobowe nie opuszczają infrastruktury firmy. API w chmurze wymaga umowy przetwarzania danych (DPA) z dostawcą [14].
Czy mogę uruchomić model 70B na laptopie?
Technicznie tak, ale bardzo wolno. Model 70B wymaga około 40 GB pamięci; laptop z 16 GB RAM będzie używać dysku (swap), co spowolni odpowiedzi do 1–2 minut. Praktycznie: do 14B na laptopie, 30B–70B na serwerze GPU [5].
Czy prompt caching zmienia równanie kosztów?
Tak. Prompt caching zmniejsza koszt o 80–90% dla powtarzalnych zapytań. Jeśli agent zawsze pracuje z tym samym dokumentem lub instrukcją, caching może zmniejszyć rachunek z 8 800 USD do 1 000 USD/mies. Lokalne LLM nie mają opłaty za cache, ale wymagają więcej pamięci [3].
Źródła
- Uber Burns Its 2026 AI Budget In Four Months On Claude Code (Forbes, maj 2026)
- Multi-Agent Systems Use 15x the Tokens: The Per-Task Cost Math (Nadir)
- Prompt caching with Claude (Anthropic)
- Lokalna AI vs API w chmurze: kompletna analiza kosztów 2026 (LLM Configurator)
- Ile kosztuje obsługa LLM w chmurze w 2026? Blackwell, H200 i ... (Techoteka)
- Bielik v3 Small: Technical Report (arXiv)
- CYFRAGOVPL/PLLuM-12B-chat-2512 (Hugging Face)
- Quickstart - Ollama
- Release v0.40.4 (GitHub)
- Ollama Pricing
- Download LM Studio - Mac, Linux, Windows
- Bionic Pricing (LM Studio)
- Jak Korzystać z AI za Darmo: Postaw LLM Lokalnie w 15 Minut (YouTube)
- Najlepsze lokalne modele AI dla zgodnych z przepisami firm w 2026 (Webvise)