Lokalne modele AI w 2026: dlaczego benchmarki nie wystarczą do wyboru?
Rankingi benchmarków nie wystarczą do wyboru lokalnego modelu. Porównujemy Ollama i LM Studio, modele Qwen, Bielik i PLLuM, wymagania pamięci oraz ceny.
Czy ranking benchmarków wystarczy do wyboru lokalnego modelu w 2026?
Nie. Rankingi porównują wyniki testów, a nie licencję, koszt sprzętu, pamięć, przepustowość czy opóźnienia [1]. W indeksie Artificial Analysis z września 2026 najlepszy model open source dzieliło od czołówki 6 punktów, rok wcześniej 13 [2]. Różnica maleje, ale wynik nie mówi, czy model zmieści się w 16 GB RAM. Wybór zaczyna się od listy kryteriów, nie od pierwszego miejsca w tabeli. Punktem wyjścia może być przegląd lokalnych modeli AI.
Dwa modele z podobnym wynikiem mogą różnić się kosztem wdrożenia o rząd wielkości: jeden zmieści się na karcie z 8 GB VRAM, drugi potrzebuje 48 GB pamięci. Ranking tego nie rozstrzyga, bo nie uwzględnia licencji, pamięci, przepustowości ani opóźnień [1]. Zestawienia z października 2026 obejmują rodziny Qwen, MiMo i DeepSeek, a pozycja Llama 3 nie jest w nich automatyczna — wynik zależy od benchmarku i zadania [1].
Co pokazuje wdrożenie chatbota Netguru: dane i retrieval czy rozmiar modelu?
O wyniku w produkcji decyduje przygotowanie danych i architektura wyszukiwania, nie sama pozycja modelu w rankingu. W udokumentowanym przypadku Netguru w produkcji działa GPT-5-mini z niskim poziomem reasoning, a jakość przypisano przede wszystkim przygotowaniu danych, chunkingowi, embeddingom, retrievalowi i ograniczeniom promptu [3].
ITI AI Concierge powstał dla International Team for Implantology — organizacji z ponad 25 tys. członków w ponad 100 krajach. System uruchomiono dla kilkuset praktyków podczas konferencji ITI w Stambule w maju 2026 r. [4]. Architektura opiera się na RAG i działa w środowisku Azure klienta; zespół porównał SQLite vector store z LightRAG i wybrał SQLite jako szybsze, tańsze i wystarczające dla rzeczywistych pytań [3].
Podawane 98% to własna miara poprawności odpowiedzi, a nie uniwersalny benchmark modelu [3]. Do tego dochodzą metryki systemu: około 2 sekundy do pierwszego tokena, 10 sekund do pełnej odpowiedzi, 140 dokumentów i 24 testy użytkowników w 12 krajach [3]. To wynik konkretnego wdrożenia, nie dowód wyższości jednego modelu nad drugim.
Dla porównania Llama 3 trafiła do publicznych wag 18 kwietnia 2024 r. w wariantach 8B i 70B [5]. Karta modelu dla wersji instruktowanej 70B podaje MMLU 82,0, HumanEval 81,7, GSM8K 93,0 i MATH 50,4, przy zastrzeżeniu, że wyniki zależą od wariantu, promptingu i protokołu testowego [5]. Licencyjnie Llama 3 nie jest bezwarunkowo open source: Meta udostępnia wagi na własnej licencji komercyjnej, a definicja OSI wymaga też informacji o danych treningowych oraz kompletnego kodu treningu i uruchamiania [6]. Bezpieczniej mówić o modelu open-weight.
Polskie firmy testują lokalne modele również w wąskich zadaniach. Ten wątek rozwijamy w artykule Laguna XS.2 vs M.1.
Jakie narzędzia uruchamiają modele lokalnie: Ollama czy LM Studio?
Ollama to lokalny runtime i serwer modeli, początkowo terminalowy, dziś także z aplikacją desktopową. Udostępnia bibliotekę modeli, lokalny serwer HTTP, API zgodne z OpenAI i integracje z narzędziami programistycznymi [7]. Domyślne API działa pod adresem http://localhost:11434 [8]. Model może wywoływać zdefiniowane funkcje przez tool calling, a odpowiedź da się wymusić zgodnie ze schematem JSON [9]. Firma poinformowała w lipcu 2026 r. o 8,9 mln deweloperów i finansowaniu 88 mln USD [7].
LM Studio to aplikacja desktopowa firmy Element Labs, nastawiona na graficzne wyszukiwanie, pobieranie i uruchamianie modeli. Oferuje czat, lokalny serwer API, RAG, obsługę GGUF i MLX na Apple Silicon [10]. MCP, czyli podłączanie zewnętrznych narzędzi, pojawiło się w wersji 0.3.17 z 25 czerwca 2025 r. [11]. Linia 0.4.0 z 28 stycznia 2026 r. dodała bezgraficzny serwer llmster, równoległe zapytania i ciągłe batchowanie [12]. Strona pobierania wskazuje v0.4.26 jako aktualną wersję dla Windows 15 października 2026 r. [13].
Po stronie Ollamy najnowsza stabilna wersja widoczna 15 października 2026 r. to v0.40.4, wydana 12 października 2026 r. [14].
| Kryterium | Ollama | LM Studio |
|---|---|---|
| Główny interfejs | terminal, aplikacja desktopowa, API HTTP [7] | aplikacja graficzna z katalogiem modeli [10] |
| Lokalne API | http://localhost:11434, zgodne z OpenAI [8] | lokalny serwer API [10] |
| Narzędzia zewnętrzne | tool calling i structured outputs [9] | MCP od wersji 0.3.17 [11] |
| Tryb bez interfejsu graficznego | lokalny serwer modeli [7] | llmster od wersji 0.4.0 [12] |
| Aktualna wersja | v0.40.4 z 12 października 2026 [14] | v0.4.26 dla Windows, stan na 15 października 2026 [13] |
Narzędzie dobiera się pod sposób pracy: terminal i skrypty wskazują na Ollamę, praca z katalogiem modeli i czatem na LM Studio [7][10]. Oba scenariusze pozwalają trzymać prompt i dokument na urządzeniu, a internet jest potrzebny głównie do pobrania aplikacji i modelu [7].
Które modele lokalne warto rozważyć w 2026?
Nie ma jednego najlepszego modelu — wybór zależy od języka, zadania, pamięci i licencji [15]. Na keynote Windows 7 października 2026 Microsoft zapowiedział DeepSeek V4 Flash i Nemotron lokalnie w Windows, a llama.cpp ma trafić do Windows ML [15].
| Model lub rodzina | Zastosowanie | Typowe warianty lokalne | Uwaga |
|---|---|---|---|
| Qwen3 / Qwen3.5 | wielojęzyczność, kod, rozumowanie, agenci | 4B, 8B/14B/30B, większe | Qwen3.5 łączy tekst i obraz oraz obsługę narzędzi [16] |
| Gemma 4 | ogólne zadania, kod, multimodalność | zależnie od sprzętu | biblioteka Ollama opisuje ją jako rodzinę do rozumowania, agentów i obrazu [17] |
| gpt-oss 20B/120B | rozumowanie, agenci, structured output | 20B lub 120B | tool calling i przeglądanie sieci; większy wariant wymaga dużej pamięci [18] |
| Llama 4 | ogólne zastosowania i wizja | Scout, Maverick | obsługuje tekst i obraz; duże warianty są wymagające sprzętowo [19] |
| Bielik v3 | polski, ekstrakcja, klasyfikacja, tekst urzędowy | 1.5B, 4.5B, 11B | model SpeakLeash i ACK Cyfronet AGH, Apache 2.0 [20] |
| PLLuM 2512 | polska administracja, dokumenty, RAG | 4B, 8B, 12B, 70B | Apache 2.0 dla większości wariantów; warianty Llama podlegają licencji Llama [21] |
Bielik-11B-v3.0-Instruct ma 11 mld parametrów i powstał w SpeakLeash oraz ACK Cyfronet AGH. Trenowano go na 32 językach europejskich z naciskiem na polski, karta modelu podaje Apache 2.0, a model nie ma wbudowanych mechanizmów moderacji i może generować treści fałszywe, obraźliwe lub tendencyjne [20]. W Ollamie jest dostępny jako bielik-11b-v3.0-instruct, obok wariantów 1.5B i 4.5B [22].
PLLuM-12B-chat-2512 wydano w linii modeli utworzonej w grudniu 2025 r. Specjalizacja to polski z dodatkowym angielskim, ten wariant ma Apache 2.0, a rodzina obejmuje też 4B, 8B i 70B. Model jest dostrajany pod dialog, RAG i zadania administracyjne [21].
W benchmarku LLMzSzŁ dotyczącym polskiego Bielik-11B-v2.1-Instruct był najlepszym testowanym modelem poniżej 15B parametrów i uzyskał 57,52 punktu dokładności. Wynik dotyczy starszej wersji i jednego benchmarku, więc nie jest uniwersalnym rankingiem [23].
Na komputerach konsumenckich Qwen3.5-9B jest wskazywany jako najlepszy wszechstronny lokalny model 2026 r. dla większości zestawów [24].
Ile pamięci potrzebuje lokalny model?
Widełki poniżej są planistyczne, nie gwarantowane. Długi kontekst i równoległe zapytania zwiększają zapotrzebowanie na pamięć.
| Model po kwantyzacji | Sensowny punkt startowy |
|---|---|
| 2B–4B | 8–16 GB RAM lub pamięci zunifikowanej |
| 7B–8B | około 8 GB VRAM albo 16 GB RAM |
| 12B–14B | 12–16 GB VRAM albo 24 GB RAM |
| 27B–32B | 24–32 GB VRAM lub RAM |
| 70B | około 40–48 GB pamięci dla Q4, więcej przy długim kontekście |
Oficjalne wymagania LM Studio: macOS z Apple Silicon M1–M4 i macOS 14 lub nowszy, zalecane co najmniej 16 GB RAM, Intel Mac obecnie niewspierany; Windows x64 z AVX2 lub ARM Snapdragon X Elite, zalecane 16 GB RAM i 4 GB dedykowanego VRAM; Linux x64 lub ARM64 jako AppImage, Ubuntu 20.04 lub nowszy [25]. Ollama działa na CPU, Apple używa Metal, a karty NVIDIA wymagają compute capability 5.0+ [26]. Oficjalny przykład: Gemma 4 E2B ma około 7,2 GB pobierania i zalecane około 8 GB VRAM lub pamięci zunifikowanej; przy braku VRAM część modelu trafia do RAM i odpowiedzi są wolniejsze [8].
W praktyce liczy się kwantyzacja: Q4 daje zwykle najlepszy kompromis jakości i rozmiaru, a GPU poprawia szybkość, nie jakość odpowiedzi. Przyspieszanie inferencji na mocniejszym sprzęcie opisujemy w tekście AMD Strix Halo.
Ile kosztuje uruchamianie modeli lokalnie?
Lokalne modele są bezpłatne i bez limitu zapytań po stronie Ollamy — płacisz za sprzęt, energię i ewentualne aplikacje dodatkowe, a logowanie nie jest wymagane do modeli lokalnych [27]. Plany chmurowe to koszt osobny: Free za 0 USD, Pro za 20 USD miesięcznie (około 87 zł) z 60 USD kredytów i 3 równoległymi zapytaniami, Max za 100 USD miesięcznie (około 437 zł) z 300 USD kredytów i 10 zapytaniami oraz Team za 500 USD miesięcznie (około 2184 zł). Kredyty resetują się co miesiąc i nie przechodzą na kolejny okres [27].
LM Studio ma plan Free za 0 USD, Bionic+ za 20 USD miesięcznie (około 87 zł) z cloudowymi modelami open-weight hostowanymi w USA oraz Pro za 100 USD miesięcznie (około 437 zł) z większymi limitami [28].
To ceny oficjalne, podane w USD, stan na październik 2026. Przeliczenia są orientacyjne po kursie 1 EUR = 4,3689 PLN z 15 października 2026, a bank lub operator karty może zastosować własny kurs i doliczyć VAT [29].
Jak dobrać model do własnego zadania?
Lokalne modele weszły do codziennej pracy programistów: wystarczy lokalny serwer inferencji i model z ekosystemu Hugging Face, żeby pracować bez kluczy API i limitów tokenów [30]. Kolejność decyzji jest praktyczna:
- Sprawdź licencję konkretnej wersji — nazwa rodziny nie wystarcza do oceny prawnej [6].
- Dopasuj język: dla polskiego punktem startowym są Bielik v3 i PLLuM 2512 [20][21].
- Oszacuj pamięć modelu po kwantyzacji i porównaj z VRAM oraz RAM komputera; przy braku VRAM odpowiedzi będą wolniejsze [8][26].
- Przetestuj model na własnym zbiorze pytań, tak jak zrobiło to Netguru — 98% było własną miarą systemu, nie wynikiem benchmarku [3].
- Sprawdź wymogi compliance, jeśli dane podlegają RODO; porównania modeli dla firm objętych GDPR uwzględniają m.in. Llama 4, Mistral, Gemma 3, Phi-4 i Qwen 3 [31].
Luka między otwartymi wagami a czołówką komercyjną zmniejszyła się do 6 punktów we wrześniu 2026 r. [2]. To argument za testowaniem modeli lokalnych w realnych zadaniach, nie za rezygnacją z weryfikacji.
Najczęstsze pytania
Czy lokalne modele AI są darmowe?
Oprogramowanie i modele lokalne w Ollamie nie generują opłat za zapytania i nie wymagają logowania [27]. Koszt to sprzęt, energia i ewentualne aplikacje dodatkowe. Płatne plany Ollamy oraz LM Studio dotyczą modeli chmurowych i większych limitów, a nie uruchamiania modeli na własnym komputerze [27][28].
Czy laptop z 16 GB RAM wystarczy do modelu 7B–8B?
Zwykle tak, po kwantyzacji do około 4 bitów. Widełki planistyczne dla 7B–8B to około 8 GB VRAM albo 16 GB RAM, a LM Studio zaleca co najmniej 16 GB RAM [25]. Przy braku VRAM część modelu trafia do pamięci systemowej, więc odpowiedzi są wolniejsze [8].
Czy Llama 3 jest open source?
Meta udostępnia wagi i kod na własnej licencji komercyjnej. Definicja open source AI według OSI wymaga też informacji o danych treningowych oraz kompletnego kodu treningu i uruchamiania, dlatego bezpieczniejszym określeniem jest open-weight lub source-available [6].
Który model lokalny najlepiej obsługuje polski?
Naturalnymi kandydatami są Bielik v3 w rozmiarach 1.5B, 4.5B i 11B oraz PLLuM 2512 [20][21]. W benchmarku LLMzSzŁ Bielik-11B-v2.1-Instruct zdobył 57,52 punktu jako najlepszy testowany model poniżej 15B parametrów, ale wynik dotyczy starszej wersji i jednego zestawu testów [23].
Czy model lokalny zastąpi model w chmurze?
W wielu zadaniach tak, w najtrudniejszych nie. Różnica między najlepszym modelem open source a czołówką wynosiła 6 punktów we wrześniu 2026 r. [2]. Netguru w produkcji użyło modelu chmurowego, mimo wcześniejszych eksperymentów z Llama, bo o jakości zdecydowały dane i retrieval [3].
Źródła
- Open-Source LLM Leaderboard 2026: 101 Models Ranked (benchlm.ai, 2026)
- Open source dogania modele zamknięte według Artificial Analysis (pasqualepillitteri.it, 2026)
- RAG chatbot accuracy: how data preparation beat model size (Netguru, 2026)
- Trusted AI chatbot for 20,000+ dental professionals (Netguru, 2026)
- llama3/MODEL_CARD.md at main (Meta, GitHub, 2024)
- 2024-10-27 Open Source Initiative meeting minutes (OSI, 2024)
- Ollama: all aboard open models (Ollama Blog, 2026)
- Quickstart (Ollama Docs, 2026)
- Tool support (Ollama Blog, 2026)
- Get started with LM Studio (LM Studio Docs, 2026)
- MCP in LM Studio (LM Studio Blog, 2025)
- Introducing LM Studio 0.4.0 (LM Studio Blog, 2026)
- Download LM Studio - Mac, Linux, Windows (LM Studio, 2026)
- Release v0.40.4 (ollama/ollama, GitHub, 2026)
- Najlepsze lokalne LLM w 2026 roku, modele które naprawdę działają (pasqualepillitteri.it, 2026)
- qwen3.5 (Ollama Library, 2026)
- gemma4 (Ollama Library, 2026)
- OpenAI gpt-oss (Ollama Blog, 2026)
- llama4 (Ollama Library, 2026)
- speakleash/Bielik-11B-v3.0-Instruct (Hugging Face, 2026)
- CYFRAGOVPL/PLLuM-12B-chat-2512 (Hugging Face, 2026)
- SpeakLeash (Ollama Library, 2026)
- LLMzSzŁ: a comprehensive LLM benchmark for Polish (arXiv, 2025)
- 10 najlepszych modeli AI do uruchamiania lokalnie na sprzęcie konsumenckim (zimaspace, 2026)
- System Requirements (LM Studio Docs, 2026)
- Hardware support (Ollama Docs, 2026)
- Ollama Pricing (Ollama, 2026)
- Bionic Pricing (LM Studio, 2026)
- EUR to PLN Exchange Rate: 1 EUR = 4.3689 PLN (Pluang, 2026)
- Lokalne modele AI po raz pierwszy mają sens w codziennej pracy (devstockacademy.pl, 2026)
- Najlepsze lokalne modele AI dla zgodnych z przepisami firm w 2026 (webvise.io, 2026)